Firma Rehberi

Firma Rehberi deyince aklımıza firmaları index leyen internet portalları gelir. Çeşitli plan ve projeler üzerine hazırlanan bu siteler, firmalar ve firmaların yaptıkları işleri arandığında, arama motorları ile bu firmaları üst sıralara çıkarma hedefi içerirler.

Bu rehberler sayfa içinde reklamlar yayınlar, kimi google reklamları yayınlar, kimi rehberlerde kendi projeleri doğrultusunda iş yaparken buradaki yayınları ücretli yayınlayarak gelir elde ederler.

Firma Rehberi içerikleri nelerdir

Hazırlanan bu siteler içerik olarak genelde birbirine benzerler.

Firma adı

Adresi

Telefonu

Mail adresi

Web adresi

Firma açıklaması standart olarak yayınlansa da içeriği daha zengin firma rehberleri kullanıcı şikayetleri, talep formu, firma şikayetleri gibi başlıkları da barındırırlar.

İşletmemizin web adresini firma rehberlerine kayıt yapmamız internet sitemizin domain ve sayfa otoritesini yükseltmek için önemli adımlardan biridir.

Firma Rehberine Eklerken Nelere Dikkat Edelim

Firma rehberinde olması gerekenler genellikle şöyledir.

 • Firma adı ana başlık olarak belirtilmeli.
 • Anahtar kelime desteği verilmeli.
 • Firmaya iletişim doğrudan mail ile olmalı.
 • Hızlı olmalı
 • Karışık olmamalı
 • Sayfadan link çıkışı 3ten fazla olmamalı
 • İnternet sitesine çıkış olmalı
 • Yorum yazılabilmeli
 • İçerikler güncel olmalı
 • Adres ve telefon bilgileri tam olmalı
 • Firma rehberinin seo gücü olmalı
 • Spam yazıları olmamalı

Yukarıda sayılan özellikler firma rehberinde varsa firmanızı buraya kayıt edebilirsiniz. Özellikle spam içeren firma rehberleri, kendilerine fayda sağlayamadığı gibi size de pek bir faydası olmayacaktır.

Firma Rehberinde Olması Gerekenleri Açıklayalım

Firma adı sayfa başlığı olmalı: Firma adı sayfa başlığı olarak arama motorlarına gönderildiğinde, firmayı arayanlar, firmanın adını görüp siteye girmeli.

Anahtar kelime desteği verilmeli:  Firmanın yaptığı çalışmalar sayfada anahtar kelime ile desteklenmeli ve bu anahtar kelimeler tıklandığında, anahtar kelimeler hangi firmalara atanmışsa, o firmalar sıralanmalı. Anahtar kelimeler, kelime olarak değil, arama metni olarak yazılmalı. Örnek, “hasta”, “bakıcı”, “firmaları”, olarak değil “hasta bakıcı firmaları”, olarak verilmeli.

Firmaya iletişim doğrudan mail ile  olmalı: Firmaya adres ve telefon ile ulaşmanın yanında bir mail paneli ile mail gönderilebilmeli ve bu mailin firma rehberi üzerinden geldiği belirtilmeli.

Hızlı Olmalı: Kullanıcıyı bekletmeyen pop up reklamları açarak kullanıcının hedefinden önce reklam gösterilmesine çalışılmamalı.

Karışık Olmamalı: Kategori menüleri çoksa seçim yapılabilmeli veya arama butonu kesinlikle olmalı. Bu tarz firma rehberleri kullanım açısından kolaylık sağlayacağından, kullanıcıların tekrar geri dönüşü daha yoğun olacaktır. Kohort analizleri iyi olan siteler genelde üstlerde olacaktır.

Sayfadan link çıkışı 3ten fazla olmamalı: Firma rehberleri kategori listelediğinde eski tarz sitelerde firma adları ve web adresleri verilirdi, web adreslerinden link çıkışları yapıldığında bir sayfada 3ten fazla link çıkışı yapan siteler spam niteliği taşımaya başladılar.

İnternet sitesine çıkış olmalı: Eklenen firmanın, en önemli eklenme sebebi, kendi internet sitesine link almasıdır. Bu linki vermemek, eklenen firma backlinki olmamasına sebep olur. Firma rehberine bir zararı olmamasına karşılık, rehbere firma ekleme, seo bilmeyenler tarafından gerçekleşir. Bu da firma rehberinin kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Bu tarz firma rehberine site eklemek size fayda sağlamaz.

Yorum yazılabilmeli: Firma rehberine firma için yorum yazmak rehberin canlı kalmasına sebep olur. Bu yüzden yorum kısmı açık olmalı ve yorum kısmında link çıkışı alabilmelidir. Anchor text yapılması için gerekli bir uygulamadır.

İçerikler Güncel Olmalı: İçerikleri güncellenmeyen firma rehberleri güvenilirliğini kaybetmeye başlayacaklardır. Süreli yayınlarda sadece firma adını yayınlayıp “süresi doldu” diye diğer bilgileri vermemek, kullanıcıları bu bilgilerden mahrum etmek anlamına gelir ki bu hoş bir durum değildir.

Adres ve telefon bilgileri tam olmalı: Adres ve telefon bilgilerinin eksikliği firma rehberinin çok hit alması için eksik bilgide olsa her içeriği yayınladığı anlamına gelir. Kariyer açısından uygun olmayan bir durumdur.

Firma rehberinin seo gücü olmalı: Firma veya firmaya ait etiket aramalarında, arama motorlarında üst sıralarda görünmüyorsa, seo açısından yetersizdir. Bir duyuru veya kullanım şartlarını tüm sayfalarda tekrarlamak “duplicate text” tekrarlanan içerik sınıfına girer ki firma rehberi ne yaparsa yapsın arama motorlarında görünmez.

Spam yazıları olmamalı: Firma rehberi seo içeriklerine dikkat etmediğinde, arama motorlarında çıkabilmek, için anahtar kelimelere fazla yüklenmeleri veya aynı yazıyı birkaç sayfada kullanmaları spam içeriğe neden olur.

Kısaca İyi Firma Rehberi

Herhangi bir kelime arama motorlarında firma rehberi olarak ön sıralarda geliyorsa, iyi bir firma rehberidir. Amaç internet siteniz için link almak, binlerce kişinin girdiği internet sitesinde yer almak firma açısından her zaman iyidir.

Sizlere faydalı olması açısından firma rehberleri ile bizim tespit ettiğimiz siteleri burada sizinle paylaşıyoruz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Türkiye Sanayi ve Ticaret çalışanları

 

turkiyesanayiveticaret.com

esnafbul.com

firmakurdu.com

istanbulfirmarehber.com

firmaistanbul.com

firmarehberi.com

firmarehberi.tv.tr

firmasec.com

firmarehberleri.com

turkiyefirmarehberi.com

firmasayfasi.com

isfirmarehberi.com

rehberfirma.net

vezirportal.com

webrehberi.net

rehberalem.com

matbaalife.com

222rehber.com

yellowpages.com.tr

googlefirmalar.com

firmalar.net

ticarisayfa.com

gebze.org

haberguven.com/firma-rehberi

webrehberim.gen.tr

sektorelfirmarehberi.com

istanbulsirketrehberi.com

istanbulfirmalarim.net/

firmaekle.com

firmaekle.com.tr

sanalsektor.com/firma_ekle.asp

sektor.gen.tr

sakaryarehberim.com

alanya.tv/tr/,firmaekle

tikla.com.tr/firma-ekle

sirketarama.com

sektorist.com

firmaekle.net

firmaeklee.com

firmaanahtari.com

webservis.gen.tr

firmaekle.pro

kurumsal.web.tr

hizmetrehberi.com

iletisimadresi.com

hizmetnet.net

sektortanitim.com

insaatfirmalarim.com

hepsiturkiye.com

rehberfirma.net

firmalar118.com

firmafirma.com

plastikpazari.com

e-sirket.biz

reklamkap.com

turk5.com

firmarehberim.com

bulurum.com

find.com.tr

tr.kompass.com

firmarehberibul.com

sinopfirmarehberi.com

usakticaretrehberi.com

adresbil.com

balikesir.com

Türkiye Sanayi ve Ticaret | Promedyanet desteği ile yayınlanmaktadır.

Araç çubuğuna atla